Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 12611015



*

nr 1261 1015


Skulptur

silver, Fågel. Längd: 26. Vikt: ca 135 g


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 17 juni 2019
kl 19:43:33


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar konsthantverk silver skulptur ädelmetall
  • 8129 Figurkärl
    3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:24
  • 1010 Konstverk
    Allen Jones, "Shoe Box", 7 st litografier + skulpt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:08
  • 9073 Skulptur
    Aldo Londi (1911-2003), Italien. Häst. Längd: 15cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:43
  • 9320 Skulptur
    Blixt, Höganäs, keramik. Längd: 13 cm, höjd: 10 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:45
  • 9046 Skulptur
    brons. Höjd: 59cm
    Aktuellt bud: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:41
  • 8128 Skulptur
    fabeldjur, Sydamerika. Längd: 20 cm. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:21




Ladda ner broschyr